בוכים יחד: היריות בפיטסבורג הדהדו עד כרמיאל

תאריך עדכון: 07/11/2018
בוכים יחד: היריות בפיטסבורג הדהדו עד כרמיאל

ביום שלישי ה- 30.10.18, שלושה ימים לאחר מתקפת הטרור האנטישמית בפיטסבורג, התכנסה הקהילה מכרמיאל ומשגב לחלוק כבוד בטקס מרגש של פרויקט "שותפות ביחד" של הסוכנות היהודית. רבים התקשו לעצור את הדמעות
 
האדמה מתחת לרגלי הקהילה היהודית בעיר פיטסבורג נפערה ברגע בשבת ה27.10, לאחר שמחבל אנטישמי פתח באש לעבר המתפללים בבית הכנסת "עץ החיים" בעיר. "היינו בבית כנסת אחר באזור בזמן המתקפה", סיפרה לנו בהתרגשות מהולה בעצב דבי פיירסטון, שהגיעה לישראל עם משלחת מבית הכנסת "בית שלום" בפיטסבורג כדי להשתתף בטקס זיכרון מיוחד שנערך בעיר כרמיאל, לזכר 11 קורבנות הפיגוע. "בסביבות השעה 10:00 בבוקר שמענו סירנות בחוץ והשמועות החלו להתפשט. אנשי האבטחה ביקשו מאיתנו להסתגר בבית הכנסת ליתר ביטחון, ובינתיים התעדכנו ברסיסי מידע שהגיעו. אחרי כשעה וחצי קיבלנו אישור לצאת ונחרדתי לגלות מה קרה. את סיסיל ודיויד רוזנטל – האחים שנרצחו זה לצד זה – אני מכירה אישית. הוריהם חברים טובים שלי ושל בעלי. גם את דן סטיין ז"ל הכרתי. אנחנו קהילה קטנה, בסופו של דבר כולם מכירים את כולם במידה כזאת או אחרת".
כרמיאל ומשגב מקיימות קשרי שותפות עם הקהילה היהודית של פיטסבורג כבר 25 שנה, והקהילות משני עברי האוקיינוס נמצאות בקשר הדוק. זה קורה במסגרת תוכנית "שותפות ביחד" (Partnership together) של הסוכנות היהודית, שעוסקת ביצירת קשרים חברתיים ארוכי טווח בין קהילות יהודיות בארץ ובעולם, בדגש על זהות יהודית ועשייה משותפות. התוכנית מקשרת 450 קהילות יהודיות בכל העולם באמצעות 46 שותפויות ו-10,000 מתנדבים.
 
לטקס בכרמיאל, ביום שלישי ה30.10.18 , הגיעו גם נציגים מהקהילה היהודית מפיטסבורג. הפיגוע האנטישמי הקשה ביותר על אדמת ארה"ב היכה את הקהילה היהודית בפיטסבורג ובעולם בתדהמה, ואורחים רבים גדשו את היכל התרבות של כרמיאל כדי לחלוק כבוד אחרון לנרצחים בטקס שאורגן על ידי העירייה בשיתוף פרויקט "שותפות ביחד" של הסוכנות היהודית.